Navigace: Domů PRO ČLENY Aktuality ETCC Malmö 2009

ETCC Malmö 2009

Tisk
Mistrovství Evropy ve stromolezení 2009

Letošní mistrovství Evropy ve stromolezení se uskutečnilo 12.- 13. 6. ve švédském Malmö. Když bylo loni v Turíně vyhlášeno Malmö jako dějiště dalších závodů, nepřijala to česká stromolezecká obec s nadšením. Do Švédska je to daleko, cestu navíc prodlužuje a prodražuje trajekt, nebo soustava mostů. Přesto se ji odhodlala podstoupit početná skupina arboristů.

Švédsko nás přivítalo po svém. Jako typická severská země. Vítr, déšť, chladno. Takové počasí provázelo páteční registraci, kontrolu vybavení a seznámení se se soutěžními stanovišti. Počasí se stále nechtělo umoudřit, přestože už se blížil večer a byl čas vyhledat oficiální "stromolezecký" kemp. Ten se nacházel na místě kousek od moře. Vzhledem k silnému větru, který nám chtěl do tváří vyřezat výraz hrdiny románu Stařec a moře se nám podařilo rozložit stanový tábor až po postavení vozové hradby.
Přes noc nám počasí vydrželo a tak první informace, kterou závodníci dostali, bylo odložení startu o dvě hodiny, tedy na desátou dopolední. Když už jsme u závodníků. Letos nás reprezentovali Jiří Kořínek, David Peřina a Roman Šimůnek. Odklad startu, nepříznivé počasí a mokré stromy závodníkům na pohodě zrovna nepřidaly. V deset hodin se situace zlepšila a rozhodčí mohli stromolezecké klání zahájit.
Nejzajímavější disciplínou byl "Rychlostní výstup". Soutěžní strom měl první větve ve výšce 5-ti metrů. Aby se k nim závodníci dostali, využili organizátoři horolezecké chyty připevněné pomocí popruhů na kmen. Ostatní stromy svojí obtížností odpovídaly standardu evropských závodů. Největším nepřítelem se tak stal čas. Díky posunutí startu a velkému počtu soutěžících se závody opravdu protáhly. Jiří Kořínek šel na svoji poslední disciplínu, stěžejní "Práci v koruně" v půl desáté večer! Takto dlouhá soutěž byla náročná nejen fyzicky, ale i psychicky. Závodníci museli být 12 hodin v pohotovosti, připraveni podat maximální výkon.
Postupující do nedělního finále byli vyhlášeni až na večerním rautu, jako půlnoční překvapení. V mužské kategorii zvítězil Jon Turnbull z Velké Británie a v ženské byla nejlepší Anja Enri ze Švýcarska. Z našich borců se nejlépe umístil na 37. místě Jiří Kořínek, na dohled mu byl na 40. místě David Peřina a naši skupinu při své evropské premiéře uzavíral na 5O. místě Roman Šimůnek. Výše jmenovaným patří velký dík. Reprezentovali nejen český chapter ISA, ale celou Českou republiku. Poděkování patří také celé české výpravě. Většina z těchto arboristů nedílně spojila ME ve stromolezení se svojí dovolenou. Má to svoji výhodu. Nemusíte se rozhodovat, kam vyrazíte - ISA vám to naplánuje. Příští rok však budeme muset navštívit cestovní kancelář. Náš chapter byl v Malmö osloven vedením Mezinárodní arboristické společnosti ISA, zda by se neucházel o pořádání příštích závodů. V tuto dobu již mohu napsat, že mistrovství Evropy 2010 bude v České republice!

Jan Svárovský