Navigace: Domů AKCE Stromolezecké závody HISTORIE ZÁVODŮ V ČR

HISTORIE ZÁVODŮ V ČR

Tisk

Výsledky a historie stromolezeckých závodů v České republice

12. Mistrovství ČR ve stromolezení - Kroměříž, Podzámecká zahrada

18. srpna 2012 

 Výsledky:

1.  Tomáš GUT
2.  Toby CHAPMAN
3.  Jiří VODA

Výsledky ke stažení:      SEMIFINÁLE    FINÁLE


11. Mistrovství ČR ve stromolezení - Jihlava, Smetanovy Sady

21. srpna 2011 

V neděli 21.8. se ve Smetanových dech v Jihlavě uskutečnil již 11.ročník Mistrovství ČR ve stromolezení. Akci pořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, občanské sdružení, letos ve spolupráci se Statutárním městem Jihlava. Vzhledem k tomu, že počasí závodům přálo, přivábila celodenní podívaná přes 700 návštěvníků. Celé mistrovství bylo protkáno doprovodným programem - mezi jednotlivými bloky soutěží mohli diváci ve třech vstupech shlédnout předvedení disciplín dřevorubeckých závodů a jako doplněk v sadech koncertovala skupina The Partisan. Součástí mistrovství se stala i Cyklojízda na podporů stromů - projížďka v klidném tempu zavedla účastníky přes majestátní stromy v blízkém okolí města zpět do centra Jihlavy na probíhající šampionát ve stromolezení. Slavnostní vyhodnocení závodů a vyhlášení vítězů pak proběhlo v dalším krásném jihlavském parku, parku Malý Heulos, kde bylo doplněno zapálením vatry s opékáním buřtů a dalšími koncerty skupin ARCISKAČÁNY, AFT, CÉMUR ŠÁMUR, 100% a SCHODIŠTĚ.


 Výsledky:

1. Jiří KOŘÍNEK
2. Tomáš GUT
3. Tomáš HUPAČ

Výsledky ke stažení: SEMIFINÁLE  FINÁLE

Fotogalerie z mistrovství ZDE10. Mistrovství ČR ve stromolezení - Brno, park za Pavilonem Anthropos

22. srpna 2010 

V neděli 22.8.2010 proběhlo v Brně mistrovství ČR ve stromolezení. 24 stromolezců z celé republiky se sešlo v Pisárkách v parku u Anthroposu.
Závody prokázaly výbornou připravenost všech zúčastněných. Není divu, tréninkem pro soutěžící je jejich každodenní práce. Mezi finalisty byly minimální bodové rozdíly.


Akci pořádala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. Pod záštitou starosty městské části Brno střed, Mgr. Lubomíra Šťástky.

Výsledky:

1. Tomáš GUT
2. David STEJSKAL
3. Jiří KOŘÍNEK
4. Tomáš HUPAČ

Výsledky ke stažení:     FINÁLE    SEMIFINÁLE

FOTOGRAFIE Z MISTROVSTVÍ (Foto: Lukáš Neklan)


9. mistrovství ČR ve stromolezení (2009) - Lomnice nad Popelkou, vrch Tábor

23. srpna 2009 

V neděli 23.8.09 se na vrchu Tábor u  sešli nejlepší stromolezci z celé republiky, aby poměřili síly a utkali se o titul mistra ČR ve stromolezení.
Základem úspěchu letošního mistrovství byla volba místa. Vrch Tábor je turisty vyhledávaný. Vede k němu křížová cesta, na jejímž konci stojí kostel. Dále se zde nachází hotel s restaurací a rozhlednou, která umožní lepší výhled do okolí i ledem, kteří nelezou po stromech. Pro ty, co po stromech lezou zde vyrostlo také dost možností k výhledu. Největších rozměrů nabyla lípa srdčitá, která se hrdě pyšní tabulkou s nápisem Památný strom.

Vrch Tábor se nachází pár kilometrů od Lomnice nad Popelkou, dostupnost tak byla zajištěna kyvadlovou dopravou z náměstí a navíc bylo připraveno improvizované parkoviště na louce.

S výběrem stromů nebyl žádný problém, již zmíněná lípa byla ihned určena pro finále a ještě jsme si na ni mohli dovolit umístit disciplínu jištěný šplh v základním kole. Ostatní disciplíny byly rozvěšeny po stromech okolo kostela a tak se nám celý prostor pěkně zaplnil. Nutno dodat, že daná lokalita nám umožnila udělat nejtěžší závody v historii. Tím "nám" myslím všechny rozhodčí a dobrovolníky, kteří se sešli již o den dříve a od rána pracovali na svých disciplínách.

V neděli bylo vše připraveno tak špičkově, že ani počasí nemohlo zůstat pozadu. Od půl deváté soutěžilo 18 stromolezců v disciplínách základního kola a vrch Tábor se stále plnil návštěvníky. Okolo poledne již byl občas problém projít okolo kostela. Vše běželo podle plánu a tak kromě vertikánlího pohybu stromolezců bylo možné sledovat i horizontální pohyb dobrovolníků přinášejících průběžné výsledky ke zpracování. Ty se z papírové podoby přepisovali do počítače, kde z nich Karel Rys udělal jedničky a nuly, aby je zkompletované opět dal do papírové podoby. V této výsledné podobě jsme se dozvěděli zajímavé věci. Po základním kole vedl s velkým náskokem Jiří Kořínek, druhý byl Tomáš Gut, třetí Tomáš Hupač a hned za ním Libor Švec. Pravidla nám umožňují poslat do finále čtyři soutěžící. Časově jsme na tom byli dobře, tak jsme tuto možnost využili. Bylo to dobré rozhodnutí, finále se tak stalo ještě napínavějším. Každý z lezců se prezentoval jiným lezeckým stylem prostým chyb, rozhodčí tak měli těžkou úlohu. Bylo to velice vyrovnané, nakonec měl o tři body větší radost Tomáš Hupač a stal se tak mistrem ČR před druhým Tomášem Gutem. Třetí byl Jiří Kořínek a čtvrtý Libor Švec.

Novinkou v programu mistrovství byla "Stromojízda". K tomuto projektu nás inspirovala mateřská ISA. V USA je nedílnou součástí závodů a konference benefiční jízda cyklistů. Cesta vede napříč jednotlivými státy a cyklisté se postupně přidávají a oddělují, až peloton dojede do místa konání závodů. V našem podání se jednalo o akci skromnějšího charakteru, nicméně s podobnými ideemi. Hlavními cíly nultého ročníku byla propagace arboristiky a pozvánka na právě probíhající závody. Stromojízda vzbudila velký ohlas a všichni zúčastnění si ji velice pochvalovali. Vinu na tom měla Ingrid Kochová(členka rady SPoD-ISA), která převzala patronát nad celou akcí. Zajímavou trasu vedenou po významných stromech v okolí okořenila poutavým povídáním o každém z nich.

Letos poprvé byly závody doplněny i kulturním programem. Večer nám i hudebníci předvedli, že nejen arboristé do toho umějí pořádně říznout. Nejdříve se na pódium dostala skupina Aft a k radosti všech zahrála i píseň Arborista Urbie - první oficiální arboristickou píseň. Jihlavská formace dostala publikum do varu a druhá skupina - Cémur Šámur ho vařila až do konce.

Mistrovství republiky ukázalo připravenost a profesionalitu organizátorů a rozhodčích, což je velice důležitá informace před blížícím se Mistrovstvím Evropy ve stromolezení 2010 v Praze.

Výsledky:

1. Tomáš HUPAČ
2. Tomáš GUT
3. Jiří KOŘÍNEK
4. Libor ŠVEC

FOTOGALERIE (foto Lukáš Neklan)


8. mistrovství ČR ve stromolezení (2008) - Brno, park Špilberk

16. srpna 2008 

8. Mistrovství ČR ve stromolezení se uskutečnilo 16.8.08 v brněnském parku Špilberk. Na pomyslném startu se sešlo 19 stromolezců. Naše lezce doplnili Juraj Saidl ze Slovenska, Florim Ajda ze Švýcarska a Sebastian Fluch z Rakouska. Pánskou společnost zjemnila jediná soutěžící žena, Alžběta Malotínová. Počasí stromolezcům nepřálo, plánovaný začátek závodů se kvůli silnému dešti o hodinu a půl posunul. Déšť pak provázel celé závody a činil je tak velice náročnými. A to jak pro soutěžící lezce, tak pro rozhodčí. I za těchto podmínek proběhlo vše podle regulí a do odpoledního finále se probojovali Jiří Kořínek, David Peřina a překvapení závodů - Roman Šimůnek. V tomto pořadí postoupili ze základního kola a finálové klání na tom nic nezměnilo. Odměnou pro první tři muže a první ženu je již tradičně možnost startovat na evropských závodech. Příští rok se naše kvarteto vydá reprezentovat do Švédska.

Výsledky:

1. Jiří KOŘÍNEK
2. David PEŘINA
3. Roman ŠIMŮNEK

FOTOGALERIE


7. mistrovství ČR ve stromolezení - Brno, park Lužánky

22. srpna 2007 

Mistrem České republiky ve stromolezení roku 2007 se stal již potřetí ve své kariéře Jiří Kořínek! V brněnském parku Lužánky se 22. srpna 2007 uskutečnila největší česká stromolezecká soutěž, která představila všestranné dovednosti arboristů! Tito odborníci pečují a ošetřují dřeviny rostoucí mimo les pomocí speciálních lezeckých technik. Závody simulovali běžné úkony, které stromolezci provádějí při každodenní práci, avšak pro laika jsou zcela neobvyklé. Atraktivní podívaná, při které divák zažívá napětí a zároveň je seznamován s tím, co všechno musejí ovládat odborníci, kteří pečují o stromy v lidských sídlech, byla v dopoledních hodinách zkomplikovaná počasím. Pro závodníky byly tyto podmínky velmi náročné, protože navlhlá kůra stromů byla kluzká. V dopoledních hodinách se soutěžilo v pěti disciplínách základního kola - práce v koruně stromu, záchrana zraněného lezce, instalace lana do koruny stromu, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh. Počtvrté v historii soutěžily v ženské kategorii i stromolezkyně.

Po ukončení základní části závodů byli přítomní svědky ukázkové výsadby platanu doprovázené výkladem s prezentací zásad správné výsadby stromů.

Závody vyvrcholily v 17:30 finálovým kláním tří nejlepších lezců s největším počtem bodů ze základního kola, Tomáše Hupače, Tomáše Guta a Jiřího Kořínka. Ve finále byly síly velmi vyrovnané, konečný bodový zisk všech tří finalistů se lišil pouze o setiny bodu! Mistrem České republiky ve stromolezení roku 2007 je Jiří Kořínek. V ženské kategorii se nejlepší stromolezkyní roku 2007 stala Alžběta Malotínová. Soutěž byla ukončena slavnostním vyhlášením výsledků, předáním putovního poháru a cen z rukou partnerů finále, firem Arboristická obchodní, s.r.o., Vertical Sport a Lanex a.s., kterým děkujeme za jejich podporu. Partnerům ostatních disciplín a organizátorům celé akce patří rovněž náš dík!

Výsledky:

Muži Ženy
1. Jiří Kořínek 1. Alžběta Malotínová
2. Tomáš Gut 2. Alena Klimešová
3. Tomáš Hupač 3. Renata Hrubá

6. mistrovství ČR ve stromolezení - Kladruby

srpen 2006 

Letošní mistrovství ČR ve stromolezení je za námi a mistrem v kategorii mužů se stal Tomáš Hupač, mistrovský titul v kategorii žen obhájila minuloroční vítězka Alena Klimešová.

Letošního mistrovství se účastnilo 16 stromolezců v kategorii mužů, z toho 4 zahraniční hosté a 3 stromolezkyně v ženské kategorii. Obsazení letošního finále kterému se také říká výzva mistrů bylo velkým otazníkem zejména z důvodů absence loňského mistra ČR Tomáše Guta (neúčastnil se ze zdravotních důvodů) a účasti většího množství zahraničních závodníků. Do finále se nakonec probojovaly David Peřina, Jonas Jensen (Švédsko) a Tomáš Hupač. Největší přízeň rozhodčích si nakonec vybojoval Tomáš Hupač který se stal mistrem ČR pro rok 2006. Svoji bodovou převahu získal kromě rychlosti a techniky i použitím řady novinek jež se poprvé objevili na letošním Evropském šampionátu a které při svém lezení velice dobře využil. Druhé místo obsadil zahraniční host Jonas Jensen a třetí skončil David Peřina. Vítězkou letošních závodů v kategorii žen se stala Alena Klimešová čímž obhájila své vítězství z minulého roku. Naši finalisté Tomáš Hupač, David Peřina a čtvrtý závodník v absolutním pořadí Jiří Kořínek (zahraniční hosté nepostupují do Evropské soutěže) nás budou spolu s Alenou Klimešovou reprezentovat na evropských závodech příští rok v Belgii.

Výsledky:

Muži Ženy
1. Tomáš Hupač 1. Alena Klimešová
2. Jonas Jansen (Sweden) 2. Renáta Hrubá
3. David Peřina 3. Petra Limburská

FOTOGALERIE


5. mistrovství ČR ve stromolezení - Plzeň, Smetanovy sady

srpen 2005 

Závody se uskutečnily ve středu 24.8.2005 ve Smetanových sadech. Tedy v bezprostřední blízkosti přednáškového sálu a v centru města. Původní obavě z malé velikosti stromů dali organizátoři zapomenout tím, že připravili technicky náročné lezení. To si na vlastní kůži vyzkoušel i primátor města Plzně, když zdolal strom technikou "Volný výstup po větvích."

Samotné závody probíhaly již tradičně ve dvou kategoriích - mužské a ženské. Obě kategorie soutěžily v pěti disciplínách. U žen se stává vítězkou lezkyně s největším počtem bodů. U mužů následuje finále, tzv. "Výzva mistrům", kde se rozhodne mezi třemi nejlepšími ze základního klání.

V mužské kategorii soutěžilo 15 závodníků, z toho jeden ze sousedního Rakouska, kde se národní mistrovství nekoná. Základní kolo nepřineslo žádné překvapení, a tak finále mělo tradiční složení. Bylo však velice vyrovnané a do poslední chvíle napínavé. Mistrem republiky se stal Tomáš Gut, na druhém místě dolezl Tomáš Hupač a na třetím Jiří Kořínek. Tito borci nás budou reprezentovat příští rok na evropských závodech.

V ženské kategorii soutěžily čtyři závodnice. Vyjmenuji je zde podle dosaženého pořadí, všechny si to za svoji odvahu zaslouží : 1. Alena Klimešová; 2. Lucie Roubalová; 3. Jana Kutilová; 4. Šárka Draboňová.

Plzeňáci se ukázali jako výborné publikum. Stromolezce přijali stejně vřele jako Američany a v hojném počtu přihlíželi a fandili celý den. Připraven pro ně byl bohatý doprovodný program, ve kterém mohli odhalit své skryté arboristické schopnosti. Úroveň plzeňských závodů byla minimálně na evropské úrovni, za což patří dík všem, kteří se na nich podíleli.

Výsledky:

Muži Ženy
1. Tomáš Gut 1. Alena Klimešová
2. Tomáš Hupač 2. Lucie Roubalová
3. Jiří Kořínek

3. Jana Kutilová


4. mistrovství ČR ve stromolezení - Praha, Stromovka


Dne 28. srpna 2004 proběhlo 4. Mistrovství ČR ve stromolezení. Akce se konala v Pražské Stromovce (Královská obora). Genreálním sponzorem akce byla firma Husqarna a poprvé v historii bylo umožněno účastnit se mistrovství zahraničním soutěžícím. Další premiérou byla ženská kategorie závodů. Akce byla hojně navštěvována veřejností a získala podporu od pražského Magistrátu.

Výsledky:

Muži Ženy
1. Jiří Kořínek 1. Veronika Hlinková
2. Karl Kramer 2. Petra Limburská
3. Tomáš Hupač 3. Lucie Roubalová

3. mistrovství ČR ve stromolezení - Mělník

23. srpen 2003

3. mistrovství ve stromolezení, proběhlo spolu s národní arboristickou konferencí Strom pro život - život pro strom IV. 23. srpna 2003 v Mělníku.

Výsledky:

1. Tomáš Gut
2. Petr Mundil
3. Marek Smazal


2. mistrovství ČR ve stromolezení - Praha, Letná

24. srpen 2002

Dne 24. srpna 2002 proběhlo 2. Mistrovství ČR ve stromolezení. Akce se konala v Praze na Letné za podpory Magistrátu hl.m. Prahy. Organizaci závodů pro SPoD opět velmi kvalitně zajistila firma Schola arboricultura, s.r.o. I po komplikacích s povodněmi, které se promítly do organizace závodů byly závody velmi zajímavý zážitek pro všechny účastníky. Závody byly doplněny bohatým doprovodným programem pro veřejnost.

Výsledky:

1. Tomáš Gut
2. Jiří Kořínek
3. Marek Smazal

 FOTOGALERIE


1. mistrovství ČR ve stromolezení - Mělník

22. srpen 2001

První mistrovství ČR ve stromolezení pořádala SPoD u příležitosti III. národní arboristické konference "Strom pro život - život pro strom III." dne 22. srpna 2001 v Mělníku. Organizaci závodů pro SPoD zajišťovala smluvně Schola arboricultura s.r.o. Jednotlivé disciplíny závodů proběhli na vybraných stromech v parku na Polabí a v areálu Střední a Vyšší odborné školy zahradnické v Mělníku. Hlavním sponzorem mistrovství byla fi. Husqarna. Prvního mistrovství ČR ve stromolezení se zúčastnilo 12 závodníků. A po dramatickém klání se do finále probojovali čtyři závodníci. Titul mistra ČR ve stromolezení si nečekaně vybojoval absolvent mělnické školy Jiří Kořínek. Celkové pořadí finalistů bylo následující:

Výsledky:

1. Jiří Kořínek
2. Petr Mundil
3. Karel David Peřina
4. Martin Hnilica

 FOTOGALERIE